Büyük Abdesten Kan Gelmesinin Nedenleri?
11 Temmuz 2024

Büyük Abdesten Kan Gelmesinin Nedenleri?

Büyük Abdestten Kan Gelmesi

Büyük abdest, tıp dilinde gaita olarak adlandırılır. Gaita, tüketilen besinlerin sindirildikten sonraki son halidir. Rengini safra sıvısından sentezlenen bir maddeden alır. Gaitanının normal rengi kahverengidir.

Gaita renginde, tüketilen besinlere ve kullanılan ilaçlara göre değişiklikler gözlemlenebilir. Bu gibi durumlarda doktora danışmak yararlı olabilir.

Büyük abdestten kan gelmesi hangi hastalıklarda görülür?

 • Gastroenterit: Sindirim sistemi enfeksiyonlarıdır. Bazı bakteri ve virüs türlerinde dışkıda kan gözlenebilir. Genelde ishalle birlikte seyreder.
 • Hemoroid: Halk arasında basur olarak bilinir. Anüsün iç veya dış bölgesinde oluşan deri katlantılarıdır. Bazıları çok ağrılı, bazıları ise ağrısızdır. Kanama genelde parlak kırmızı ve damlalar şeklindedir.
 • Fissür: Anüste oluşan yırtıklardır ve genelde çok ağrılıdır. Kanama parlak kırmızı ve damlama şeklindedir.
 • Üst gastrointestinal sistem kanaması: Bu tür kanamalarda kan bağırsaklarda bir süre beklediği için bakteriler tarafından sindirilmiş durumdadır. Anüsten çıkarken rengi katran gibidir ve aşırı kötü kokuludur.
 • Polip: Bağırsak iç duvarında lümene doğru çıkıntı yapan kabarcıklardır. Gaita bu bölgelerle temas ettikçe kanamalar meydana gelebilir.
 • Divertikül: Bağırsak duvarının zayıflaması sonucu zayıf olan bölgelerde cep şeklinde yapılar oluşur. Bu ceplerin içine gaita birikebilir ve sürekli olarak kanama yapabilir.
 • Ülser: Bağırsak iç duvarındaki yüzeyin yara olmasıdır. Geçen gaita bu bölgeyi daha da kanatabilir.
 • Anjiodisplazi: Bir çeşit damar hastalığıdır. Damarlar çok kırılgandır ve sürekli olarak kanamaya meyillidir.
 • Kolit: Bağırsağın iltihabi bir hastalığıdır.
 • Kanser: Kan bazen bariz olarak görünürken, bazen de dışkı içinde gizli kalabilir. Gizli kanaması olan kişiler genellikle kansızlık şikayeti ile başvururlar.

Büyük abdestten kan gelmesi durumunda hasta ne yapmalıdır?

Hasta hemen paniğe kapılmamalı ve en kısa sürede bir genel cerraha başvurmalıdır.

Büyük abdestten kan gelmesi hangi durumlarda tehlike taşır?

Özellikle elli yaş üzeri kadınlarda ve erkeklerde, daha önce hiç kanama şikayeti yokken aniden ortaya çıktığında şüphe uyandıran bir durumdur. Acilen bir genel cerrahi polikliniğine başvurulmalıdır.

Demir eksikliği anemisi saptanan erkek hastalar, aksi ispat edilene kadar kalın bağırsakla ilgili kanamaya yol açan bir hastalığa sahiptir. Bu hastalıkların başında kanser gelir. Acilen bir genel cerrahi polikliniğine başvurulmalıdır.

Büyük abdestten kan gelmesi durumunda kan miktarı değişiklik gösterebilir. Bazı insanlarda kanama miktarı çok fazla olabilir ve bu durumda hastaneye acil olarak başvurulmalıdır. Aşırı kan kaybı, hayatı tehdit edebilir.

Büyük abdestten kan gelmesi durumunda hangi tetkikler yapılır?

 • Tam kan sayımı: Gaitada kaybedilen kan nedeniyle hasta kansız kalmış olabilir.
 • Sedim - CRP: Enfeksiyon şüphesi için yapılır.
 • Gaitada gizli kan bakma: Bazen kan kendini göstermeyebilir.
 • Gaita kültürü: Enfeksiyon şüphesine bakılır.
 • Endoskopi: Midede kanama şüphesinde yapılır.
 • Kolonoskopi: Kanser şüphesinde yapılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mtn Dnz &129304;&127995;&128062;

03 Haziran 2024 Pazartesi

Benim dün gece de makat bölgesinde başlayan bir agri var ve sabahtan beri zorlanarak tuvalate çıkıyordum as önce de kanın geldiğini gördüm ne yapmam lazım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Mefharet

Tuvalete çıkmada zorluk yaşamak, büyük abdestten kan gelmesi ve makat bölgesinde oluşan ağrı ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Hemoroid veya makat çatlağı hastalıkları bu belirtileri ortaya çıkarabilir. Bu durum da mutlaka doktora gidilerek sebebi öğrenilir ve ona göre tedavi uygulanır. Verilen ilaçların yanı sıra yenilen besinlerin hafif olmasına dikkat edilmelidir

2. Cevap
cevap

Yunus Kısa

Makat bölgesinde ağrı oluşumu ve kan gelmesi ciddi bir rahatsızlığın habercisidir. Bahsettiğiniz durum hemoroid veya makat çatlağı hastalığının göstergesidir. Çoban çantası bitkisi çayı bu hastalığın ilerlemesini durduracaktır. Sağlığınıza kavuşmanız için uzman bir dahiliye uzmanına başvuruda bulunmalısınız. Hastalığınız yeni başladıysa kullanacağınız ilaçlar sayesinde kısa süre içinde sağlığınıza kavuşursunuz.

soru

nihat

29 Mayıs 2024 Çarşamba

Büyük aptesimde 3 4 defadır kan geliyor ve bu sefer baya geldi ne yapmalıyım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Nihat,

Yaşadığınız durum ciddi olabilir, bu yüzden bir an önce bir doktora başvurmanız önemli. Kanama, hemoroid, anal fissür gibi basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi daha ciddi bağırsak problemlerinin de işareti olabilir. Bu nedenle, gecikmeden bir sağlık profesyoneline danışarak gerekli tetkikleri yaptırmanız en sağlıklı yol olacaktır. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Erkınay

Merhaba. Büyük abdestten kan gelmesi birçok hastalığın kaynağı olabilir. Mesela bağırsaklarının işlevini tam olarak yapamaması ya da kanlı basur rahatsızlığı yaşanması mide rahatsızlıkları gibi durumlarda görülebilir. Hasta bu durumda endişelenmemelidir. Bu şekilde modern tıptan ve bitkisel yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Tabii bunları kullanmadan önce muhakkak gibi doktora danışmanız gerekir.

3. Cevap
cevap

Halilullah

Büyük abdestten kan gelmesini tetikleyecek birçok neden vardır. İşte bağırsakların işlevini kaybetmesi hemoroid veya başka nedenler bu durumu tetikler. Büyük abdestten kan gelmesi durumunda kan miktarı değişiklik gösterebilir. Bazı insanlarda kanama miktarı çok fazla olabilir. Bu insanlar çok acil olmak üzere hastaneye başvurmalıdır. Hasta kan kaybına bağlı hayatını bile kaybedebilir.

soru

Onur

05 Mayıs 2024 Pazar

Benim başıma ilkdefa bugün geldi biraz fazla tuttum büyük abdestimi ve kanama oldu çok deil az bişey ama korktum neden olabilirki acaba

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Onur,

Öncelikle yaşadığınız durumu anladığım için üzgünüm. Büyük abdestinizi uzun süre tutmanız, rektum bölgesine baskı yaparak tahrişe veya küçük yırtıklara neden olabilir. Bu da kanamaya yol açabilir. Ancak, bu tür durumlar genellikle ciddi olmamakla birlikte, tekrarlayan veya şiddetli kanamalar yaşıyorsanız bir doktora danışmanızda fayda var. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

İklil

Merhaba. Bu durum birçok sebebten kaynaklanabilir. Bunların başında hemoroid gelmektedir. Hemoroid, halk arasında kabaca basur olarak adlandırılır. Anüsün iç veya dış bölgesinde oluşan deri katlantılarıdır. Böyle durumlarda endişelenmemek gerekir. Hasta hemen paniğe kapılmamalı ve en kısa sürede bir genel cerraha başvurmalıdır.

3. Cevap
cevap

Peruze

Merhaba onur bey. Zaman zaman herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Yenilen yiyeceklerin etkisi, kabızlık vs. etkenler anal kanamaya neden olabilir. En önemlisi de anüsün iç veya dış bölgesinde oluşan deri katlantılarıdır. Bazıları çok ağrılı ve bazıları ağrısızdır. Genelde kanama parlak kırmızı ve damlar şekildedir. Anüsten kan gelmesinin nedeni budur.

soru

Aysegul

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Benimde büyük abdestin kan geliyor ama çok sık olmuyor ayda 1 veya 2 kere ama normal biçimde ciz gizel ve Damla şeklinde geliyor ve cok karın şikayetlerim oluyor napabilirin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Aysegul hanım, yaşadığınız durum kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunu olabilir. Büyük abdestte kan görülmesi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir ve bu durumun altında yatan nedeni belirlemek için bir doktora başvurmanız önemlidir. Özellikle karın ağrılarınız da varsa, bu durumun daha ciddi bir sağlık sorununa işaret etme olasılığı bulunabilir. Bir gastroenteroloji uzmanına görünerek gerekli tetkikleri yaptırmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Aysu

Anüste oluşan bu tür kanamalar bağırsaktan veya kabızlıktan dolayı ıkınmaktan meydana gelebilir. Bence ciddiye alınacak bir durum. Doktora gitmeniz gerekmektedir. Belki bağırsaklarınız da problem olabilir. Yada bilmiyorsunuzdur hemoroid olmuş olabilirsiniz. Fazla kabız olmamalısınız. Daha da ıkınarak yara yapabilirsiniz. Sizi kabız yapmayacak besinler tüketin. Çok ishal de olmamaya çalışın. Gemiş olsun.

3. Cevap
cevap

Yesâri

Merhaba Ayşegül hanım bazı kabızlık durumlarda makat çevresi yara olabiliyor öncelikle böyle bir durumunuz var mı? Anüste oluşan yırtıklar da bu kanamaya sebep olabilir ve ya sindirim yolu enfeksiyonları ve bir çok sebep daha sayılabilir. Bu durumda sizin yapabileceğiniz en kısa zamanda bir genel cerraha görünmek olacaktır. Şimdiden geçmiş olsun

soru

Sidika

22 Nisan 2024 Pazartesi

Merhaba ben bir yeğenim için soruyorum yeğenim bize söylememiş ve kaç yıl olmuş ayda bir kere iki kere büyük aptest yerinden şiddetli bir şekilde kan geliyormuş bu hastalığın adı ne acaba biz çok korkuyoruz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, bu durum ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunu gibi gözüküyor. Kanamanın sebebi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir, örneğin hemoroit, fissür, divertikül ya da daha ciddi bağırsak problemleri. Bir doktora başvurarak detaylı bir inceleme yaptırmanız önemli. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kanda Mpv Düşüklüğü Nedir?

Kanda Mpv Düşüklüğü Nedir?

Kanda Mch Yüksekliği Kanda MHC Yüksekliği Nedenleri

Kanda Mch Yüksekliği Kanda MHC Yüksekliği Nedenleri

Akıntıdan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akıntıdan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kan Yapan Yiyecekler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kan Yapan Yiyecekler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması

Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması

Güncel

Kanda Plt Düşüklüğü Nedir?

Kanda Plt Düşüklüğü Nedir?

Hemogram Mono Hücresinin Görevleri

Hemogram Mono Hücresinin Görevleri

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Kanda Plt Yüksekliği Nedir?

Kanda Plt Yüksekliği Nedir?

Beyaz Kan Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyaz Kan Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hemogram Aç Karnına Mı Yapılır?

Hemogram Aç Karnına Mı Yapılır?

Kan Alma Nasıl Yapılır?

Kan Alma Nasıl Yapılır?