Kulaktan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi
10 Temmuz 2024

Kulaktan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulaktan Kan Gelmesi

Kulaktan kan gelmesi, tıp dilinde 'otoraji' olarak adlandırılan bir rahatsızlıktır. Kulak oldukça hassas bir yapıya sahiptir ve çeşitli nedenlerle kanama meydana gelebilir. Kulak kanaması, kulak zarında oluşan hasar, iltihap, kaza, kafaya alınan bir darbe, kulak tümörü veya diğer travmalar nedeniyle ortaya çıkabilir. Kulaktan kan gelme belirtileri arasında kulak ağrısı, duyma kaybı ve hafif akıntı yer alabilir.

Kulaktan Kan Gelmesi Neden Olur?

Kulak Zarı Hasarı: Kulak kanamasının en sık karşılaşılan nedeni, kulak zarında oluşan hasardır. Özellikle kulaktan kan gelmesi ile doktora başvurulduğunda, kulağın yabancı bir cisim ile karıştırıldığı saptanmıştır. Bu durum çocuklarda daha sık görülen bir durumdur. Yetişkinlerde ise kulak zarı hasarı genellikle orta kulak iltihabı neticesinde meydana gelir. Orta kulak iltihabında kulak akıntısı ile kan görülme riski yüksektir.

Kulak zarında hasar oluşma nedenlerinden biri de ani basınç değişikliğidir. Örneğin, uçağa binildiğinde hava basıncı nedeniyle yaşanan ani değişim kulak zarında hasara yol açabilir. Bu durumda çok sık olmasa da kulaktan kan gelebilir.

Kulak İltihabı: Kulakta meydana gelebilecek üç farklı iltihap kulaktan kan gelmesine yol açabilir.

Dış Kulak İltihabı: Dış kulakta iltihap, neme sürekli maruz kalan kulakta bakteri enfeksiyonu sonucu oluşur. Sık aralıklarla duş alan ya da yüzücülerde görülen bir enfeksiyon türüdür ve kulak kanamasına neden olabilir.

Orta Kulak İltihabı: Kulakta bakteri ya da virüs nedeniyle oluşan iltihap türüdür. Daha çok kış aylarında ortaya çıkar. Genellikle kendiliğinden geçebilen bir iltihap türü olsa da şiddetli ağrıya yol açabilir. Ayrıca yaşanan ağrı kulak zarına baskı uygulayarak kulak kanamasına yol açabilir.

Mastoid Kemik İltihabı: Mastoid kemik, kafatasının iç kulağa birleştiği yerde bulunan bir kemik türüdür. Mastoid kemikte meydana gelen iltihabın en yaygın nedeni tedavisi ihmal edilmiş orta kulak iltihabıdır. Çok sık olmasa da kulaktan kan gelmesi mastoid kemiğin iltihaplanmasından kaynaklanabilir. Ayrıca duyma kaybı, menenjit ve yüz felci gibi başka şikâyetlere de neden olabilen bir iltihap türüdür.

Kafa Travması: Kafa travmaları kulaktan kan gelmesine neden olan en yaygın sebepler arasındadır. Kafatasında bulunan temporal kemikte yaşanan kırık ya da yaralanma nedeniyle kulak kanaması oluşabilir. Yine beyin dokusunda meydana gelen hasar kulak kanaması gibi belirtiler verebilir. Kafaya alınan darbe yine beyin dokusuna zarar vererek kulak kanamasına yol açabilir.

Kulaktan Kan Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak kanaması orta ya da dış kulak iltihabı nedeniyle oluşmuşsa kendiliğinden geçebilir. Eğer kendiliğinden geçmemişse antibiyotik tedavisi ve damla reçete edilir. Ağrı ve ateşi kontrol altına almak için ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Enfeksiyon nedeniyle kanama oluşan kulağa sıcak kompres uygulamak fayda sağlar. Ayrıca kulağın mutlaka temiz tutulması ve su kaçırılmaması gerekir.

Kulak kanaması mastoid kemik iltihabı nedeniyle oluşmuşsa, durum hayati risk taşır. Eğer tanı bu yönde yapılmışsa hastanın hastane ortamında tedavi edilmesi gerekir. Hastaya damar yolu ile antibiyotik verilerek tedavi edilmeye çalışılır. Bazı vakalarda cerrahi girişim ile mastoid kemikte oluşan iltihabın alınması gerekebilir.

Kulak Kanamasına Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Kulak kanaması hafif seyrediyorsa kulağın temiz bir bez parçası ile temizlenmesi gerekir. Hasta bu durum karşısında korkmuşsa sakinleşmesini sağlamak önemlidir. Eğer kanama şiddetli ise kulak tıkanmasına izin verilmeden kulağın kapatılması gerekir. Bir bez yardımı ile kulak kapatıldıktan sonra hastanın bilinci açık ise hasta sırt üstü yatırılır. Eğer hastanın bilinci açık değilse kanama oluşan kulağın üzerine doğru yatırılır.

Kulak Kanamasını Önlemek İçin Alınabilecek Diğer Önlemler:

  • Kulak temizliği sırasında dikkatli olunmalı ve kulak zarına zarar vermemeye özen gösterilmelidir.
  • Yabancı cisimlerin kulağa sokulmasından kaçınılmalıdır.
  • Yüzme ve duş sonrasında kulaklar iyice kurulanmalıdır.
  • Kulak enfeksiyonları belirtileri görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır.
  • Kulak koruyucu ekipmanlar kullanarak yüksek sesli ortamlardan korunmalıdır.

Kulaktan kan gelmesi, ciddi durumların habercisi olabileceği için mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Erken tanı ve tedavi, olası komplikasyonların önüne geçilmesi açısından büyük önem taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

muhammet

20 Nisan 2024 Cumartesi

Annemi sürekli kulağından kan geliyor bu ne anlama gelir lütfen söyleyin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Muhammet Bey,

Annenizin kulağından sürekli kan gelmesi ciddi bir durum olabilir ve mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Kulak kanaması, enfeksiyon, travma, yabancı cisim veya diğer sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. En kısa sürede bir sağlık profesyoneline danışmanızı tavsiye ederim.

Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Merkür

Kulaktan kan gelmesi, tıp dilinde otorajiolarak adlandırılan bir rahatsızlıktır. Kulak oldukça hassasbir yapıya sahiptir. Kulak kanaması, kulak zarında oluşan hasarve iltihap nedeniyle oluşabilir. Ayrı zamanda kaza, kafaya alınanbir darbe, kulak tümörü yada travmalarda kulak kanamasına yolaçabilir. Kulaktan kangelme belirtileri, kulak ağrısı, kulakta duyma kaybı ve hafif akıntı, kanama olarak sıralanabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Büyük Kan Dolaşımı Nedir?

Büyük Kan Dolaşımı Nedir?

Editörün Seçtiği

Kan Nasıl Alınır?

Kan Nasıl Alınır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kan Yapan Yiyecekler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kan Yapan Yiyecekler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hemogram Değerleri Nedir?

Hemogram Değerleri Nedir?

Kandaki Üre Belirtileri ve Tedavisi

Kandaki Üre Belirtileri ve Tedavisi

0 Rh Negatif Kan Grubu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

0 Rh Negatif Kan Grubu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kanda Crp Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Kanda Crp Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kan Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kan Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Rahimden Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahimden Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hemogram PLT Düşüklüğü Nedenleri?

Hemogram PLT Düşüklüğü Nedenleri?

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Kan Pıhtılaşması Nedir?

Kan Pıhtılaşması Nedir?

Hemogram Değerleri Kaç Olmalı?

Hemogram Değerleri Kaç Olmalı?

İlişkiden Sonra Kan Gelmesinin Nedenleri?

İlişkiden Sonra Kan Gelmesinin Nedenleri?

Eritrosit Hemoglobin Eritrositler Nerede Üretilir?

Eritrosit Hemoglobin Eritrositler Nerede Üretilir?