Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?
26 Haziran 2024

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Tokluk Kan ޞekeri

Tokluk kan şekeri, yemek yedikten sonraki kan şekeri seviyemizi ifade eder. Genellikle ana öğünlerden iki saat sonra ölçülür. Bu ölçüm, 75 gram glukoz yüklemesi ile gerçekleştirilir. Açlık kan şekeri ise, yemek yedikten sekiz saat sonra ölçülen kan şekeridir. Tokluk kan şekeri, 140 ile 200 mg/dL arasında olmalıdır. Bu değerlerin altında veya üzerinde bir sonuç alındığında, şeker hastalığı (diyabet) teşhisi konulabilir. Ancak, bu değerlerin hafifçe altında veya üstünde olması, günlük değişimlerden kaynaklanabilir ve her zaman bir hastalık belirtisi olmayabilir.

Normal insanlarda iki tip insülin salgısı olur. İlki, yemek yeme ile başlayan ve hızlı salgılanan insülin salgısıdır. İkincisi ise, geç başlayan ve uzun süren insülin salgısıdır. Tokluk kan şekeri yüksekliği, ana yemeklerden iki saat kadar sonra ölçülen kan şekeri düzeyinin 140 mg/dL üzerinde olması durumudur. Tokluk kan şekeri seviyesinin sürekli olarak yüksek olması, damar duvarlarında hasara sebep olabilir. Bu durum, damar sertliği oluşumuna yol açabilir ve kalp, beyin ve bacakları etkileyen damarlarla ilgili sorunlara neden olabilir. Tokluk kan şekerinin yüksek olması, kalp hastalıklarının oluşumuna zemin hazırlayan en büyük faktörlerden biridir.

Tokluk Kan ޞekeri Belirtileri Nelerdir?

  • Ağız kuruluğu
  • Çok su içme ve sık idrara çıkma
  • Sürekli açlık hissi ve açlığa dayanamama
  • Halsizlik, bitkinlik ve yorgunluk
  • Bulanık görme

Tokluk Kan ޞekeri Tedavisi

Tokluk kan şekeri tedavisinde başlıca iki temel prensip vardır. Birincisi, vücuda gereğinden fazla karbonhidrat alımını engellemek; ikincisi ise, yetersiz kalan insüline ilaçlar ile destek vermektir. İlkinde, vücudun insüline hemen hemen hiç ihtiyaç duymadığı için ihtiyaç duyulan insülin dışarıdan sağlanır. İkincisinde ise, vücutta kendi insülin bulunur ancak bu yetersiz kaldığı için dışarıdan takviye alınır.

Tokluk Kan ޞekerini Düşüren Besinler ve Yiyecekler

Tokluk kan şekerini düşürmeye yardımcı olan besinlerin başında zencefil gelir. Zencefil, iyi bir kan şekeri düşürücüdür. Çemen de kan şekerini kontrol edebilme özelliğine sahiptir. Yaygın olarak kullanılan bir baharat olan çemen, kanda bulunan insülin direncini düşürür ve kan şekeri düzeyini kontrol altına alır. Çemen kullanılırken, bir bardak suyun içine çemen tohumu eklenir ve bir gece bekletildikten sonra içilir ve tohumlar çiğnenerek yutulur. Bu yöntem, kan şekerinizi kısa sürede düşürecektir. Ancak, emziren ve hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

Bunların dışında, lifli gıdalar tüketilmelidir. Özellikle fasulye, yulaf ezmesi, Brüksel lahanası, havuç, armut ve keten tohumu tüketilmelidir. Ayrıca, yaban mersini, tarçın ve yeşil çay da tokluk kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hemogram Testi Nedir?

Hemogram Testi Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kanda Sodyum Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Kanda Sodyum Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Hemoglobin A1c Değerleri

Hemoglobin A1c Değerleri

Adet Bittikten Sonra Kan Gelmesi' nin Nedenleri?

Adet Bittikten Sonra Kan Gelmesi' nin Nedenleri?

Hemoglobin A1c Nedir?

Hemoglobin A1c Nedir?

Kanda Monosit Yüksekliği Nedenleri?

Kanda Monosit Yüksekliği Nedenleri?

Güncel

Hgb Ne Demek Hgb Düşüklüğü Nedir?

Hgb Ne Demek Hgb Düşüklüğü Nedir?

Güncel

Kanda Üre Yüksekliği Belirtileri

Kanda Üre Yüksekliği Belirtileri

Güncel

Kan Basıncı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Kan Basıncı Nedir ve Faydaları Nelerdir?