Kan Bağışının Önemi Nedir?
26 Haziran 2024

Kan Bağışının Önemi Nedir?

Kan Bağışının Önemi

Kan bağışı, özellikle gerekli kan bulunamadığından hayatını kaybeden kişiler açısından büyük bir öneme sahiptir. Tüm dünyada hastalıklar ya da kazalar sonucunda, kan bulunamadığı için çok sayıda insan yaşamını yitirmektedir. Toplumda yapılan kan bağışı, nüfusun sadece %1'ini oluşturmaktadır ki bu oldukça düşük bir orandır. Kan bağışı, hem kan ihtiyacı olan kişiler hem de bağış yapanlar açısından sağlıklı bir yapıya sahip olmak için önemlidir. İnsan kanı, tek kaynağı insandır ve bu yüzden kan çok değerli bir ilaç gibidir. Geçmişten bu yana kanın yerine kullanılabilecek, kanın işlevini görecek yapay bir madde elde edilmek istenmiş, ancak başarılı olunamamıştır. Bu bağlamda, kan bağışının önemi oldukça yüksektir.

Kimler Kan Bağışında Bulunabilir?

Kan bağışında bulunmak isteyenlerde önemli bir sağlık sorunu olmamalıdır. Kişinin yaşı 18-65 arasında, kilosu ise 50 kg üzerinde olmalıdır. Yapılan hemoglobin ölçümü normal değerlerde olmalıdır. Bu kriterlere sahip olan kişiler, en fazla 2 ayda bir, yılda ise en çok 4 kez kan verebilir.

Kan Bağışının Sağladığı Faydalar

  • Kan verirken kişinin vücudunda kan yapan organlar uyarılır ve vücudun kan yapması teşvik edilir.
  • Vücudunuzda bulunan kan hücrelerini yeniler.
  • Kan bağışında bulunan kişiler kendini psikolojik olarak rahat ve huzurlu hisseder.
  • Kan bağışında bulunan herkese kan grubu, kan sayımı ve kanla bulaşan hastalıklara yönelik tarama testleri uygulanır. Bu nedenle kan bağışı, kişinin sağlığı açısından oldukça faydalıdır.
  • Kişinin gönüllü olarak kan bağışında bulunması, bu kanın güvenli olduğunu düşündürür. Bu şekilde hastalıkların bulaşma olasılığının az olduğu düşünülür. Bu, herkesin sağlıklı olmasına katkı yapar.

Kan Bağışı Sırasında Neler Yapılır?

Kan bağışı, çekinmenizi gerektiren zor bir işlem değildir. Öncelikle bağışta bulunmak isteyen kişilere bir değerlendirme formu verilerek, bunu okuyup imzalamaları istenir. Bağış yapmak isteyen kişiyle bir değerlendirme yapılarak, detaylar açıklığa kavuşturulur. Sağlık sorunu olmasa bile, bağışçı fiziki olarak muayene edilir. Boyu, kilosu ölçülür, kan basıncı ve nabız ölçümü yapılır. Alınan kan örneği ile kan sayımı gibi incelemeler gerçekleştirilir. Bu tetkiklerden sonra herhangi bir sorun çıkmazsa, bunlar yazılı bir şekilde kan bağışı yapan kişiye bildirilir. Bundan sonra kişiden yatarak bir ünite kan alınır. Kan bağışı yaklaşık 15 dakika sürer. Daha sonra kişi 15 dakika gözlem altında tutularak, işlem tamamlanır.

Ekstra Bilgiler

Kan bağışı, belirli sağlık kuruluşları ve Kızılay gibi güvenilir kurumlar tarafından organize edilmektedir. Bu kurumlar, kan bağışının güvenli ve etkili bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca, düzenli kan bağışında bulunan kişilerin sağlık durumları sürekli izlenir ve herhangi bir sağlık sorunu tespit edildiğinde gerekli önlemler alınır. Toplumun kan bağışına teşvik edilmesi, acil durumlarda ihtiyaç duyulan kanın temin edilmesini kolaylaştırır ve birçok hayatın kurtarılmasına olanak tanır. Kan bağışı, toplumsal dayanışmanın ve insan hayatına verilen değerin en somut örneklerinden biridir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

İstihsan

04 Haziran 2024 Salı

Merhaba. Kan bağışı birçok hastalıklara iyi geldiğini savunmaktadırlar. Hangi durumlarda kan vermemiz ve kan verme aralıklı olarak en kaç gün vermesi gerekir. Bu konuda bizi aydınlatabilir misiniz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Candeğer

Kan bağışı ve vücutta bulunan fazla kanın akması insan sağlığı açısından hekimler tarafından ve islam dininde doğru bulunan uygulamalardır. Sadece bağış değil aynı zamanda hacamatta kirli kandan kurtulmak ve kan akışını hızlandırıp hücrelere yeteri kadar kanun gitmesine olanak sağladığı için kesinlikle uygulanmalıdır.

2. Cevap
cevap

Bahtever

Merhaba. Doğrudur efendim. Kan fazlalığından dolayı bazen baş ağrısı olmaktadır. Kan bağışı yaparken ile bir sonraki kan bağışınız arasında en za 3 ay olması gerekir. Sizin bağışlayacağınız kan ile başka canlılar hayat bulabilir. O yüzden ihmal etmemeniz gerekir. Eğer Akdeniz anemisi sizde mevcutsa doktora danışarak hareket etmeniz daha faydalı olacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hemoglobin A1c Değerleri

Hemoglobin A1c Değerleri

Haber Bülteni

Güncel

HCT Hemogram Yüksekliği

HCT Hemogram Yüksekliği

Güncel

Bebeklerde Kan Değerleri Kaç Olmalı?

Bebeklerde Kan Değerleri Kaç Olmalı?

Hamilelik Kan Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hamilelik Kan Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Rahimden Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahimden Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

İlişkide Kan Gelmesi Nedenleri?

İlişkide Kan Gelmesi Nedenleri?

Hemogram Tüpü Nedir?

Hemogram Tüpü Nedir?

Hemogram Aç Karnına Mı Yapılır?

Hemogram Aç Karnına Mı Yapılır?

Kan Tahlilinde Lym Yüksekliği Nedir?

Kan Tahlilinde Lym Yüksekliği Nedir?

Kan Tutması Nedir ve Neden Olur?

Kan Tutması Nedir ve Neden Olur?

Kan Pıhtılaşması Nedenleri?

Kan Pıhtılaşması Nedenleri?

Hemogram Mpv Nedir?

Hemogram Mpv Nedir?