En Zor Bulunan Kan Grubu
26 Haziran 2024

En Zor Bulunan Kan Grubu


Kan, insan yaşamının devamı için gerekli olan en önemli unsurlardan biridir. Kan, yaşamın ta kendisidir ve bütün uygarlıklar, kan bağıyla kurulmuştur. İnsanlık tarihinde, kan çok önemli bir dinsel ve kültürel sembol sayılır. Fizyolojik ve figüratif olarak kansız yaşanmaz. Esasında kan grubu, bizleri birbirimize bağlayan kopmaz bir bağdır. Her kan grubu, atalarımızın beslenme ve tutum özelliklerinin genetik iletilerini taşır. Kanımız hücreleri besler, atıkların vücuttan atılmasını sağlar ve bu herkes tarafından bilinir. Dünyada en zor bulunan kan grubu AB Rh (-) kan grubudur. Bu kan grubu özellikle acil durumlarda çok zor temin edilmektedir. Bu sebeple, Kızılay'ın kurduğu çadırlarda kan bağışında bulunmak, hastalar için çok önemli bir davranış şeklidir.

Kan Grubunun Önemi

Kan grubu, coğrafya ve ırkın birleşmesiyle insanların kimliğini oluşturur. Ancak bazı antropologlar, insanların kişiliklerini ırklarına göre değerlendirmenin konuyu çok basite indirgemek olacağını belirtmişlerdir. Derinin rengi, etnik töreler, yerleşim bölgeleri ve kültürel kökler, insanları birbirinden ayırt etmek için yeterli değildir. Esasında insanların ortak yanları, tahmin edilenden çok daha fazladır. Bir anlamda herkes kardeştir, yani kan kardeşidir. Kan grubu, şahsiyet belirlemede ırktan çok daha önemli bir rol oynar. Atalarımız, her birimize kan gruplarımız vasıtasıyla özel birer miras bırakmıştır. Bu miras, her hücremizin çekirdeğinde varlığını sürdürür. Genetik özelliklerimizi öğrenmek amacıyla kan gruplarımızı bilmemiz gerekmektedir. İnsanların kanlarında yer alan RH faktörü Eritroblastoz, bazı kişilerde bulunmayarak, RH negatif olarak adlandırılır. İnsanlarda görülme ihtimali %15 olan Eritroblastoz, özellikle anne ve bebeğin kan gruplarında görülecek uyuşmazlık sonucunda kırmızı kan hücrelerinin yok olmasına sebep olabilir. Irsi olan bu durum, doğar doğmaz bebeğin kanının değiştirilmesi ile tedavi edilmektedir. Eritroblastoz RH faktörü hastalığı; Eritroblastoz fetalis, yeni doğan çocuklarda şiddetli sarılık, yeni doğanlarda hemolitik rahatsızlık olarak da adlandırılır.

En Az Bulunan Kan Grubu İçin Sanal Banka

Dünyanın en az bulunan kan grubu için sanal banka oluşturuldu. Dünyanın en az bulunan kan grubu olarak bilinen ve 4 binde bir kişide görülen AB Rh (-) kan grubu için sanal banka oluşturuldu. Motor kulüpleri aracılığıyla kurulan bu sanal banka, kan ihtiyacı olanlar ile bu kan grubuna sahip olanları buluşturmayı amaçlıyor. Vespa Club yetkilisi Kemal Arıkan, hastanelerde bu kan grubunun çok zor bulunduğunu ifade ederek, aralarında birçok kez iletişim bulunan tüm motor kulüplerini harekete geçirdi. Her yıl yaz aylarında Türkiye'nin farklı coğrafyalarında bir araya gelerek kamp yapan motorcular, ender bulunan AB Rh (-) kan grubu için [email protected] isimli e-mail adresini faaliyete sunmanın yanı sıra, sanal ortamdaki adresi tüm kan bankalarına da duyurdu. Söz konusu e-mail adresine AB Rh (-) kana ihtiyacı olanlar ve kanı bu gruptan olup ihtiyaç halinde verebilecek olanlar bir e-mail gönderiyor. Daha sonra bu e-mail adresinden bir bilgi formu geliyor. AB Rh (-) kan verebilecek olanlar, şahsi bilgilerini içeren bu formu doldurduktan sonra [email protected] adresine geri gönderiyor. E-mail'in kullanıcısı ise ihtiyacı olan kişiyi, kan verebilecek kişilerle buluşturuyor.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Hemogram Değerleri

Bebeklerde Hemogram Değerleri

0 Rh Kan Grubu Özellikleri

0 Rh Kan Grubu Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ab Kan Grubu Türleri ve Özellikleri

Ab Kan Grubu Türleri ve Özellikleri

Kanda Protein Yüksekliği Zararları

Kanda Protein Yüksekliği Zararları

Kan Tahlili Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kan Tahlili Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kanda Rbc (Eritrosit) Düşüklüğü Nedenleri?

Kanda Rbc (Eritrosit) Düşüklüğü Nedenleri?

Çocuğun Kan Grubu Anne Babadan Farklı Olabilir  mi?

Çocuğun Kan Grubu Anne Babadan Farklı Olabilir mi?

Güncel

Hemoglobin Düşüklüğü Nedir?

Hemoglobin Düşüklüğü Nedir?

Güncel

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Güncel

Hemogram Tüpü Nedir?

Hemogram Tüpü Nedir?