Kan Alma Nasıl Yapılır?
26 Haziran 2024

Kan Alma Nasıl Yapılır?

Kan Alma

Kan alma işlemi, sağlık personelleri tarafından gerçekleştirilmesi gereken önemli bir prosedürdür. Eğer bireyin bu konuda herhangi bir bilgisi ya da tecrübesi yoksa, bu kişi kesinlikle kan alma işlemini gerçekleştiremez. Kan alma işlemi genellikle hastaların hastanede tedavi edilmek amacıyla hastalığının tespit edilebilmesi için yapılmaktadır. Kişiden alınan kan numunesi laboratuvarda incelenir ve kişinin kan içeriğine, kan değerlerine bakılır. Bu sayede birçok hastalık ortaya çıkar. İşte bu nedenle kişilerde kan alma işlemleri yapılmaktadır. Bugün hastanelerde birçok kişiden farklı amaçlar ile kan alma işlemleri yapılmaktadır. Oldukça yaygın olarak uygulanan bu gibi işlemler her ne kadar kolay olsa da kan alma işleminden önce ve gerçekleştirdikten sonra dikkat edilmesi gereken birçok kural bulunur. Bu kurallara uyulmadığı takdirde her on kan alımından üçünde sorunlar meydana gelebilir. Kan alma işlemleri genellikle insanların toplar damarlarından kan alınması ile gerçekleştirilir. Bunun nedeni ise toplar damarlardaki kan miktarının fazla olması ve aynı zamanda bu damarların insan vücudunda belirlenmesinin kolay olmasıdır. Toplar damarlar kolay bulunduğu için kan alma işlemi sırasında damar bulmak çok kolay olur ve kişiden rahatlıkla kan alınır.

Kan alma işlemi, çoğunlukla kişilerin dirseğinin iç kısımlarından yapılır. Burada kolun tam ortasından geçen toplar damar bulunur. Küçük ve boş bir tüp ile bu kısımdan damara sokulan iğne ile kan alma işlemi gerçekleştirilir. Kan alma sırasında kişide çok şiddetli ağrılar meydana gelmez. Sadece küçük bir sızlama olabilir, ancak bu ağrı genellikle büyük sorunlara yol açmaz. Eğer kan alma işlemi çocuklarda gerçekleştirilecekse, bu ağrılar çocuklarda biraz daha büyük etki yapabilir. Bir arı sokması kadar ağrı veren kan alma işleminin ağrısı genellikle 10 dakika sürmeden ortadan kalkar. Bu nedenle çok uzun süreli ağrı ya da sancı kan alınan kişide ortaya çıkmaz. Bazı insanlarda kan alınacak olan koldaki toplar damarın gözükmemesi ya da çok ince olmasına bağlı olarak damar yolunun bulunması son derece zor olabilir. Bazen kan alacak olan personelin üçüncü denemesinde bile damar tutturulamaz. Bu durumda kişi biraz ağrı ile karşılaşabilir. Bu durumun yanı sıra diğer koldan kan alımı gerçekleştirilebilir. Kan alma işleminin en zor olduğu kişiler, damarları tam olarak gelişmemiş ve oldukça ince damarlı olan bebeklerdir. Hem bebeklerin canının daha çok yanması hem de damar bulunamaması nedeniyle bebeklerde kan alma işlemi biraz daha zordur.


Öncelikle hastanın kan alımı için hazırlanması gerekir. Bu işlem için hastanın üzerinde kendisini sıkan kıyafetlerini çıkarması gerekir. Kişi tam olarak rahatlatıldıktan sonra doğru oturuş kurallarının sağlanabileceği bir yere oturur. Daha sonra kişinin sağ kolu açılır. Hastanın kol pazıları üzerinden sıkma kemeri ile sıkılır. Bu sayede kişinin damarları daha belirgin hale gelir. Daha sonra kan alınacak olan damar bulunarak dezenfektan sürülür. Bu sırada hemen kan almak için tüp hazırlanır. Bu durumda kanın alınacağı kişinin kolunu sıkması gerekmektedir. Böylece damar tam olarak şişecektir. Daha sonra kan alımı için iğne damara batırılır ve personel iğnenin arkasına tüpü takarak bir veya birkaç tüp kan alabilir. Daha sonra koldaki kemer çıkarılır ve aynı zamanda iğne de koldan çıkarılarak iğnenin çıktığı yere temiz pamuk basılır. Böylece kan damlaması gibi durumlar gerçekleşmez. Böylece kan alma işlemi tamamlanmış olur. Tekrar belirtmek gerekirse, bu işlem sadece sağlık personelleri tarafından yapılmalıdır.

Kan Alma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kan alma işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır:

  • İğne ve diğer aletler steril olmalıdır.
  • Damara girmeden önce bölge iyice dezenfekte edilmelidir.
  • Kan alma işlemi sırasında kişinin rahat bir pozisyonda olması sağlanmalıdır.
  • Kan alımı sonrası, iğnenin çıktığı yere uygun baskı uygulanmalıdır.
  • Kan alımından sonra oluşabilecek morluklar ve ağrılar hakkında kişi bilgilendirilmelidir.

Bu kurallara uyulması, hem sağlık personelinin hem de hastanın sağlığı açısından büyük önem taşır. Yanlış uygulamalar enfeksiyon riskini artırabilir ve komplikasyonlara yol açabilir. Dolayısıyla kan alma işlemi özenle ve dikkatle gerçekleştirilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Genel Alıcı Kan Grubu

Genel Alıcı Kan Grubu

Editörün Seçtiği

Kan Nasıl Temizlenir?

Kan Nasıl Temizlenir?

Hemogram Wbc Nedir?

Hemogram Wbc Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Glikolize Hemoglobin Ölçümü

Glikolize Hemoglobin Ölçümü

Hemoglobin Nedir? Hemoglobin Yıkımı

Hemoglobin Nedir? Hemoglobin Yıkımı

Erkekte Makattan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Erkekte Makattan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kan Tahlilinde Lym Yüksekliği Nedir?

Kan Tahlilinde Lym Yüksekliği Nedir?

Kanda Demir (Uibc) Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Kanda Demir (Uibc) Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hemogram Mch Nedir?

Hemogram Mch Nedir?

Güncel

Kan Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Kan Kurdu Belirtileri ve Tedavisi