Kan Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi
26 Haziran 2024

Kan Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kan Zehirlenmesi

Her yıl altı milyondan fazla yeni doğan çocuğun ölümüne neden olan sepsis, her bir saatte yaklaşık 50 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmaktadır. Kan zehirlenmesi adıyla bilinen sepsis, tüm dünyada ölümlerin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Sepsis Nedir?

Sepsis, vücudun bir enfeksiyona karşı verdiği aşırı tepki sonucunda kendi dokularını ve organlarını yok etmeye çalışması olarak tanımlanmaktadır. Hastalık, solunum, dolaşım ve diğer sistemlerde yetmezlik ile başlayarak tüm organların fonksiyonlarını etkileyerek bozulmaya veya yetmezliğe ve nihayetinde ölüme yol açabilir.

Sepsisin Yaygınlığı ve Önemi

Dünyada çok yaygın olmasına rağmen az tanınan bu sağlık sorunu, kanser ve kalp krizinden daha fazla ölüme neden olmaktadır. Sepsis, hastaların yarıya yakınının ölümüyle sonuçlanmaktadır. Çocukluk çağındaki yıllık ölümlerin %60-80'ine karşılık gelmektedir. Her yıl altı milyondan fazla yeni doğan çocuğun ölümüne yol açan sepsisten dolayı her bir saatte yaklaşık 50 kişi ölmektedir. Uzmanlar, her yıl tahmini olarak 20-30 milyon arasında sepsis vakasının meydana geldiğini belirtmektedir. Bu sorundan dolayı hastaneye yatırılan olgu sayısının son 10 yılda iki katına çıktığı gözlemlenmiştir. Uluslararası ve ulusal anket çalışmaları, yoğun bakım ünitesinde tedavi gerektiren sepsis hastalarının %20-40'ının hastane dışında bu hastalığı geliştirdiğini göstermektedir. Cerrahi sonrası gelişen sepsis insidansının 1997'den 2006 yılına kadar üç katına çıktığı belirtilmektedir.

Sepsisin Nedenleri

Sepsis, prostat, meme kanseri, bağırsak ve HIV/AIDS'in neden olduğu ölüm rakamlarından daha fazla ölüme neden olmaktadır. Sepsis nedeniyle hastaneye yatış oranlarının kalp krizi insidansını aştığı ve ABD'de bu nedenle hastaneye yatırılan olgu sayısının arttığı belirtilmektedir. Sepsisin dünyada artmasının farklı nedenleri bulunmaktadır:

  • Yaşlanan nüfus
  • Yüksek riski olan tıbbi müdahalelerin daha fazla gerçekleştirilmesi
  • Enfeksiyonların ilaca dirençli hale gelmesi
  • Gelişmekte olan dünyada yetersiz beslenme, yoksulluk, aşılara ulaşamama ve tedaviye zamanında başlanamama

Sepsisin Tanısı ve Tedavisi

Sepsisin temelinde enfeksiyon bulunur ve medikal teknolojinin ilerlemesi ile sepsiste bir artış gözlemlenmiştir. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı, hem dirençli mikroorganizmaların gelişmesine hem de vücudun yeterli savunma gösterememesine sebep olmaktadır. Çocukluğundan itibaren antibiyotikli tavuk eti ve GDO'lu gıdalarla beslenen bir kişide enfeksiyon veya buna bağlı sepsis gelişimi daha kolay gerçekleşmektedir. Sepsis, teşhisi zor bir sağlık problemi olarak bilinir ve bu hastalığa tanının genellikle çok geç konulduğu belirtilir. Sepsisin tanısı konulurken kullanılan klinik semptom ve laboratuvar bulguları spesifik değildir. Çocuklarda belirti ve bulgular belirsizdir ve sepsisin meydana getirdiği yıkım daha hızlı gelişebilmektedir.

Hekimlerin Rolü ve Tanı Zorlukları

Hastalığa geç teşhis konulmasının en önemli sebeplerinden biri hekimlerin teşhiste direnmesidir. Bu rahatsızlığın belirtileri başka birçok hastalıkla karıştırıldığı için ilgili doktorun sepsisi tanıması ve "Hasta sepsis olabileceği" olasılığını da düşünmesi gerekmektedir. Hekimin bu tanıyı koymaktan kaçınması bir doktor hatasıdır. Oysa sepsis, sadece enfeksiyona bağlı olarak gelişen bir hastalık değildir. Ameliyat sonrası gelişmesi bu durumun cerrahi bir suç olduğunu göstermez. Arkasında yatan neden, uygulanan tedavi yöntemi olsa da kalıtsal yapı daha önceliklidir. Bu sorunun ortaya çıkmasında kişinin bağışıklık sistemi veya yaşam şekli de etkilidir. Önemli olan, sepsisin tanısının konulup doğru tedavi yönteminin uygulanmasıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Hemogram Değerleri

Bebeklerde Hemogram Değerleri

Kan Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Kan Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Popüler İçerikler

Hemoglobin Nedir?

Hemoglobin Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnsan Vücudunda Kaç Litre Kan Vardır?

İnsan Vücudunda Kaç Litre Kan Vardır?

Kanda Crp Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Kanda Crp Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

0 Kan Grubu Diyet Listesi

0 Kan Grubu Diyet Listesi

Bebeklerde Kan Değerleri Kaç Olmalı?

Bebeklerde Kan Değerleri Kaç Olmalı?

Hemogram Aç Karnına Mı Yapılır?

Hemogram Aç Karnına Mı Yapılır?

Güncel

Kan Grubuna Göre Beslenme

Kan Grubuna Göre Beslenme

Güncel

Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması

Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması

Güncel

En Zor Bulunan Kan Grubu

En Zor Bulunan Kan Grubu