Kan Yapan Yiyecekler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
26 Haziran 2024

Kan Yapan Yiyecekler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kan Yapan Yiyecekler

Kansızlık, dünya nüfusunun yaklaşık üçte birini etkileyen yaygın bir sağlık sorunudur. Solgun bir cilt gördüğümüzde hemen "Kansızlık mı var?" diye sormamız tesadüf değildir. Kansızlık, birçok kişinin hoşlanmadığı ve şikayet ettiği bir rahatsızlıktır. Son yıllarda kansızlık çekenler için bitkisel çözümler öne çıkmıştır. Bahçelerde yetiştirilen sebzeler ve doğada bulunan bazı şifalı bitkiler kansızlığa iyi gelmektedir. Özellikle saf polen, kansızlıkta vücuda önemli takviyelerde bulunur. Sebzeleri de unutmamak gerekir; örneğin, pırasa çiğ tüketildiğinde kan yapıcı etkisi vardır.

Bazı insanlar kansızlığı ciddiye almaz ve tek çözüm olarak demir ilaçlarını görürler. Ancak kansızlık, ciddi hastalıkların habercisi olabilir ve bu nedenle önemsenmelidir. Kansızlık, doku ve organlara oksijen ve diğer maddeleri taşımakla görevli kırmızı kan hücrelerinin yetersizliği olarak tanımlanır. Bu hücreler belirli bir miktarın altına düştüğünde kansızlık başlar ve belirli semptomlar ortaya çıkar. Eksik olan demirin alınmasıyla bu hastalığın giderileceği düşüncesi, uzman yardımı almadan çözüm aramak problemi daha da ilerletebilir.

Kansızlığın Belirtileri

Kansızlıkla karşı karşıya kalan kişilerde belirli belirtiler görülür:

 • Çabuk yorulma
 • Halsizlik
 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı

Mide ve bağırsak sistemi hastalıklarında ve kanserlerde de demir eksikliği meydana gelebilir. Bu nedenle kansızlık çeken bir kişinin durumu ciddiye alması ve gerekli tetkikleri yaptırması şarttır. Sık ağrı kesici kullananlar veya düzensiz diyet yapanlar da bu hastalığı yaşayabilir. Bağırsak şikayetlerinde de dikkatli olmak gerekir, çünkü demir emilim bozukluğuna sebep olan bağırsak hastalıkları da demir eksikliğine ve kansızlığa yol açabilir.

Kansızlığın Fiziksel Belirtileri

Kansızlığın fiziksel belirtileri arasında derinin ve dudakların, ağız boşluğunun ve göz kapaklarının iç yüzeyinin belirgin şekilde solgun olması yer alır. Kansızlık çeken insanlar çabuk yorulurlar ve sinirlenmeye meyillidirler. Bir konuya odaklanmada zorlanırlar ve genelde uykusuzluk çekerler. Aşırı seviyedeki kansızlıklarda ise el ve ayaklarda karıncalanma şeklinde sinirsel bozukluklar meydana gelebilir. Dünya nüfusunun yüzde 30'u bu rahatsızlıktan muzdariptir. Günümüzde kansızlığın tanısı yapılan bazı tetkiklerle kolayca ortaya çıkarılabilir.

Beslenmenin Önemi

Doktorlar, kansızlığın tedavisinde iyi bir tedavi planının yanı sıra doğal çözümlere de dikkat çekmektedir. Alınan gıdalara dikkat etmek gerektiğinin altını çizerler. Fazla miktarda tüketilen çay, kahve, kola, sigara ve alkol kansızlığa neden olabilir. Örneğin, gıdalarla birlikte içilen çay, besinlerdeki demir ve C vitamininin vücut tarafından emilemeden atılmasına neden olur. Bu nedenle çayı yemekten yaklaşık bir saat sonra içmek daha yararlıdır veya en azından zararsızdır. Sigara ve alkol ise vücudun kalsiyumu kullanma kabiliyetini azaltarak kemik erimesine yol açar. Ayrıca sigaranın kemik hücrelerine toksik etkisi olduğu bilinmektedir.

Kan Yapan Gıdalar

Kansızlığı bertaraf etmek için özellikle B12, C vitamini ve demir içeren gıdalar almak şarttır. Aşağıdaki gıdalar kansızlıkla mücadelede vazgeçilmezdir:

 • Karaciğer
 • Tüm kırmızı etler
 • Yumurta
 • Kuru baklagiller
 • Pekmez
 • Yeşil sebzeler
 • Domates
 • Tere
 • Roka
 • Kuruyemiş
 • Süt ürünleri

Demir, sebzelerin kabuğuna yakın yerlerde daha fazla bulunduğundan patates gibi sebzelerin kabuğu içinde pişirilmesi önemlidir. Bu yöntemle daha fazla demir alınması sağlanır. Gıdaların haşlama suyunun atılması, demir kaybına sebep olur. Örneğin, ıspanak haşlandıktan sonra suyu dökülürse demirin yarısı atılmış olur.

Doğal Takviyeler

Kansızlıkta önemli bir doğal ürün olan saf arı poleninin kullanılması tavsiye edilir. İçeriğinde birçok vitamin, özellikle B grubu vitaminler, mineraller ve aminoasitler bulunduğu için polen çok yararlı bir gıdadır. Ayrıca tahin, keten tohumu, arı sütü, balık yağı, soya sütü ve yulaf sütü de kansızlıkla mücadelede etkili gıdalar arasındadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Göksel

16 Mayıs 2024 Perşembe

Tahlil yaptırdım, kansızlık çıktı. Doktor ilaç verdi ama ben ilaç kullanmak istemiyorum. Acaba ilaç kullanmadan da bu kan yapıcı yiyeceklerin faydası olur mu? Yakın çevrem bol bol domates yememi söyledi. Doğruluk payı var mı? Sadece domates iyi gelir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Enfa

Kansızlık, ciddi bir rahatsızlıktır. Dikkat edilmesi lazım. Kansızlık çeken hastaların mutlaka ilaç kullanması lazım. Eğer tablet yutamıyor iseniz iğne yada serumlar var bu hastalık için özel. Bunları kullanıp doğal yöntemler ile besinler arayın. Domateste kansızlığa iyi gelir doğru. Üzüm de yiyebilirsiniz. Üzüm de kansızlık çeken hastaların tüketmesin de fayda vardır.

2. Cevap
cevap

Tünal

Merhaba. Domatesin kan yapıcı etkileri elbette bulunmaktadır. Ancak tek başına yeterli olacağını söyleyemem. Bunun yanında pekmez, ceviz gibi besinleri de tüketmenizi öneririm.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hemogram Pdw Testi Nasıl Yapılır?

Hemogram Pdw Testi Nasıl Yapılır?

Kanda Rdw Yüksekliği Rdw Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Kanda Rdw Yüksekliği Rdw Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Kandaki İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Kandaki İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Hemogram Neu Yüksekliği Nedenleri?

Hemogram Neu Yüksekliği Nedenleri?

0 Rh Pozitif Kan Grubu Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

0 Rh Pozitif Kan Grubu Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Kanda Mcv Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Kanda Mcv Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hamilelikte Pembe Kan Gelmesi

Hamilelikte Pembe Kan Gelmesi

Hemogram Wbc Nedir?

Hemogram Wbc Nedir?

Memeden Kan Gelmesi Nedenleri ve Tedavisi

Memeden Kan Gelmesi Nedenleri ve Tedavisi

Kan Gazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kan Gazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hemogram PLT Düşüklüğü Nedenleri?

Hemogram PLT Düşüklüğü Nedenleri?

Kan Değerleri Kaç Olmalı?

Kan Değerleri Kaç Olmalı?

Kan Şekeri Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Kan Şekeri Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi