Kan Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
26 Haziran 2024

Kan Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kan Hastalıkları

Kan hastalıkları, insan vücudunda yaygın olarak görülen ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açan hastalıkları kapsamaktadır. İnsan vücudunda meydana gelen birçok hastalık kan yoluyla ortaya çıkar. Hücrelerin yaşamı için gerekli olan oksijenin taşınmasını sağlayan ve vücudun her noktasına ulaşan kan, bu büyük görevin yanı sıra birçok ciddi hastalığı da taşıyabilir. Kan, bazen bulaşıcı bazen de bulaşıcı olmayan küçük ya da büyük birçok hastalığı barındırarak çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Eski zamanlardan beri görülen birçok hastalık kan yoluyla vücutta yayılmaktadır. Şimdi kan hastalıklarını sırasıyla daha detaylı olarak inceleyelim.

Demir Eksikliği

Demir eksikliği, toplumda sıkça görülen bir durumdur. Genellikle en belirgin semptomları arasında halsizlik ve yorgunluk bulunur. Oldukça yaygın olan bu sorun, genellikle şiddetli olmadığında belirtilerini göstermeyebilir. Ancak bazı kişilerde hızla ilerleyerek ciddi problemlere neden olabilir. Bu nedenle demir eksikliği, tedavi edilmesi gereken kan hastalıkları arasında yer alır. Özellikle çocuklarda bu hastalık aniden büyüyebilir ve ciddi sorunlara yol açabilir. Genellikle 5 ila 7 gün süren damardan demir tedavisi birçok hastanede yapılmaktadır.

Hemolitik Anemiler

Hemolitik anemiler, insanlarda görülen sarılık, dalak büyümesi, halsizlik ve yorgunluk gibi belirtilerle kendini gösterir. Ancak bu belirtiler tek başına hemolitik anemiyi teşhis etmek için yeterli değildir. Daha çok safra kesesinde taş olan hastalarda görülmektedir. Enzim eksiklikleri ve orak hücreli anemi hastalıkları ile de ilişkilidir. Bu hastalığın tanısı ve tedavisi birçok hastanede yapılmaktadır. Bu tür sorunlarınızı kesinlikle ertelemeyin ve büyümesine engel olun.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı, aslında doğrudan bir kan hastalığıdır. Kan içindeki değerlerin farklılaşması nedeniyle ortaya çıkan bu tür problemler, kan sorunları olduğu için çözümü zor olan hastalıklardandır. Ancak yapılan tedavilerle kişinin yaşamı daha kolay hale getirilebilir. Bu nedenle şeker hastalarının vücutlarındaki şekeri dengede tutmaları önemlidir.

B12 Eksikliği

B12 eksikliği, demir eksikliği gibi aniden ortaya çıkmayan bir durumdur. Bu nedenle B12 eksikliği görülen kişilerde bu durum artmadığı sürece belirtiler ortaya çıkmaz. Ancak B12 eksikliği arttığında ciddi sorunlara yol açabilir. Bu problemlerden en önemlisi el ve ayakta görülen uyuşma hissidir. Ayrıca yorgunluk, halsizlik ve sürekli enerji azlığı gibi belirtiler de yaygındır. Yapılan testlerle tanısı son derece kolay bir şekilde konulabilir.

Kan Pıhtılaşması

Kan pıhtılaşması, kan hastalıkları arasında önemli bir yere sahiptir. Çünkü nadiren görülse de görüldüğü kişilerde ciddi problemlere neden olabilir. Bu hastalıkta kişinin vücudunda bulunan kan, damar içinde koyulaşarak pıhtılaşır. Bu durumda baş dönmesi, bayılma ve kalp sıkışması gibi sorunlar görülebilir. Kan pıhtılaşması durumunda damar tıkanıklığı riski oldukça yüksektir. Basit gibi görünse de aslında bu hastalık ciddi hayati tehlikeler taşır.

Kan Zehirlenmesi

Kan zehirlenmesi, günümüzde herkesin karşılaşabileceği bir kan hastalığıdır. En belirgin belirtisi yüksek ateştir. Bu hastalık meydana gelirken kişi şiddetli terleme sorunları yaşayabilir. Bu durum doğrudan hastalığın belirtisidir. Kan zehirlenmesi tedavi edilmediğinde organ yetmezliği başta olmak üzere birçok probleme yol açabilir. Hatta kişinin şoka girmesi oldukça olağandır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Adlina

11 Nisan 2024 Perşembe

Merhaba. Bazen başımda şiddetli baş ağrısı yaşanmaktadır. Bunun için doktor bana kan bağışlamamı söyledi. Bunu yapmama rağmen hala bendeki baş ağrısı geçmedi. Bunun için kanımdaki rahatsızlıktan dolayı mı iyileşemiyorum yoksa başka bir nedenden mi kaynaklanıyor. Bana yardımcı olabilir misiniz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Vezir

İyi günler baş ağrısını tetikleyecek birçok sebep vardır. Elbette ki doktorunuzun dediği gibi kan bağışlamak baş ağrısını olumlu yönde etkileyecektir ama baş ağrınız hangi sebeplerden kaynaklandığını doktor nezaretinde yapılacak muayene ile ancak tespit edilebilir. Yani sadece baş ağrısını tedavisini kan vermekle özdeştirmemek gerekir. Ayrıca stres ve bunalımdan uzak durmanız gerekir.

2. Cevap
cevap

İmrân

Bir çok kan hastalığı vardır. şeker hastalığı, demir eksikliği, vitamin eksikliği,kan pıhtılaşması gibi. Baş ağrısı kan bağışlayarak geçebilir. Ama sizin nörolojik bir sıkıntınız olabilir. Migren gibi mesela. Yada psikolojik olabilir. çevresel ve soysal etkenler gibi. psikiyatri veya nöroloji doktoruna giderseniz sizi dinleyip gerekli tetkik ve tahlilden sonra size ilaç verebilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kan Değerleri Kaç Olmalı?

Kan Değerleri Kaç Olmalı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kanda Ly Yüksekliği Kanda Ly Yüzdesini Düşüren Sebepler

Kanda Ly Yüksekliği Kanda Ly Yüzdesini Düşüren Sebepler

0 Rh Kan Grubu Özellikleri

0 Rh Kan Grubu Özellikleri

Kan Değerleri Düşüklüğü Nedenleri?

Kan Değerleri Düşüklüğü Nedenleri?

Hemogram Aç Karnına Mı Yapılır?

Hemogram Aç Karnına Mı Yapılır?

Hemoglobin Düşüklüğü Nedir?

Hemoglobin Düşüklüğü Nedir?

Güncel

Bebeklerde Kan Değerleri Kaç Olmalı?

Bebeklerde Kan Değerleri Kaç Olmalı?

Güncel

Kanda Kalsiyum Yüksekliği Nedenleri?

Kanda Kalsiyum Yüksekliği Nedenleri?

Güncel

Kanda Kreatin Yüksekliği Nedir?

Kanda Kreatin Yüksekliği Nedir?