Kanda Potasyum Yüksekliği Belirtileri
26 Haziran 2024

Kanda Potasyum Yüksekliği Belirtileri

Kanda Potasyum Yüksekliği (Hiperkalemi)

Kanda potasyum yüksekliği, vücutta önemli işlevleri olan organlardan birinin düzensiz çalışmasından kaynaklanabilir. Bu organ genellikle böbrek olarak belirlenir. İnsan vücudunda bulunan hücrelerin düzenli çalışması için belirli bir potasyum seviyesi gereklidir. Potasyum seviyesi bu sınırın üzerine çıktığında, hücrelerin sağlığı için gerekli olan potasyum hücrelere zarar vermeye başlar. Potasyum, hücrelerin yanı sıra kaslar için de oldukça önemlidir. Kaslar vücudun hemen her yerinde görev yapar. Bu nedenle potasyum yüksekliği ya da düşüklüğü, insan yaşamında ciddi problemlere yol açabilir.

Kanda potasyum yüksekliği çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle, kanda potasyum yüksekliği tek bir nedene bağlanmadan önce mutlaka gerekli testler ve muayeneler yapılmalıdır. Bu şekilde daha sağlıklı sonuçlar alınabilir. Bazen günlük hayatta yapılan basit şeyler bile potasyum yüksekliğine neden olabilir. Örneğin, aşırı kahve tüketimi veya günlük diyetin diğer unsurları kanda potasyum yüksekliği problemine yol açabilir.


Kanda potasyum yüksekliği birçok farklı belirti ile ortaya çıkar:

  • Aşırı kusma sorunları. Bu durum mide bulantısı ile birlikte gelir ve zamanla rahatsız edici hale gelir.
  • Yorgunluk problemleri. Bu durum iş hayatında da olumsuzluklara neden olabilir. Sürekli yorgun hissediyorsanız, kan testinizi yaptırarak değerlerinizi kontrol etmelisiniz.
  • Kalp ritminde bozukluk. Bu çok önemli bir tehlikedir ve dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde, ani kalp sorunları yaşanabilir.
  • Aşırı potasyum yüksekliği kalp durmasına bile neden olabilir. Özellikle kalp rahatsızlığı olan bireylerde bu durum daha risklidir ve ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Kanda Potasyum Yüksekliği Olan Kişilerin Tüketmemesi Gereken Yiyecekler

Mercimek, mantar, ıspanak ve brokoli gibi sebzeler potasyum açısından zengin yiyeceklerdir. Bu nedenle, kanda potasyum yüksekliği sorunu olan kişiler bu sebzeleri tüketmemelidir. Ayrıca, domates, patlıcan, kavun, kırmızı erik, bezelye ve muz gibi yiyecekler de potasyum yüksekliği olan kişilerin uzak durması gereken besinlerdir.

Kanda Potasyum Yüksekliği Tedavisi

İnsan vücudunda bulunan fazla potasyum mutlaka tedavi edilmelidir. Bu nedenle, potasyum içeren yiyeceklerden uzak durulması ve potasyumlu diyetlerin uygulanması kişinin evde yapabileceği önlemlerden biridir. Eğer bu önlemlere rağmen potasyum yüksekliği devam ediyorsa, doktorlar hastayı diyalize sokabilir. Böylece belirli bir süre sonra sorun ortadan kalkabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hemogram Değerleri Nedir?

Hemogram Değerleri Nedir?

0 Rh Kan Grubu Özellikleri

0 Rh Kan Grubu Özellikleri

Haber Bülteni

Güncel

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Güncel

Kan Orucu Bozar mı?

Kan Orucu Bozar mı?

Güncel

Rahimden Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahimden Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hemogram Testi Nedir?

Hemogram Testi Nedir?

Hemoglobin Düşüklüğü Nedir?

Hemoglobin Düşüklüğü Nedir?

Hemoglobin Nedir? Hemoglobin Yıkımı

Hemoglobin Nedir? Hemoglobin Yıkımı