Kan Pıhtılaşması Nedenleri?
24 Haziran 2024

Kan Pıhtılaşması Nedenleri?

Kan Pıhtılaşması

Kan pıhtılaşması, kanda pıhtıların kolayca oluşması veya pıhtıların normal şekilde çözünmemesi durumunu ifade eder. Normal koşullarda kan pıhtısı, damar çeperlerindeki kesik ve çatlakları kapatmak, kanamayı durdurmak amacıyla oluşur. Ancak damarlarda kan akımının yavaş olması da kan pıhtılaşmasına yol açabilir. Pıhtılaşma, kan akımını engelleyebilir veya sınırlayabilir, bu da organların zarar görmesine ve yaşamın riske girmesine neden olabilir. Genetik etkenler rol oynasa da, sonradan kazanılmış etkenler de pıhtılaşma riskini artırır. Çeşitli hastalıklar ve etkenler kan pıhtılaşmasını tetikleyebilir. Sigara alışkanlığı, uzun süre yatma, aşırı kilolu olmak gibi etkenler bu duruma katkıda bulunabilir. Genetik yatkınlık, pıhtılaşma için gereken proteinler ve pıhtılaşmayı çözen maddeler nedeniyle de olabilir. Genetik yatkınlığı olan kişiler yüksek riskli olarak kabul edilir.

Kan Pıhtılaşması Neden Olur?

Kan pıhtılaşmasının nedeni, damarlardaki ufak kesiklerin ve çatlakların kapatılması ve kanamanın durdurulmasıdır. Kanama kesildiğinde veya damarlarda iyileşme sağlandığında, vücut kendiliğinden pıhtıları parçalar ve dışarı atar. Bu süreçte kan pıhtısının oluşmasında damarlardaki hücrelerin iç tabakası temel yapı taşı görevi görür. Pıhtılaşma faktörleri, protein olan fibrin ağının oluşumuna neden olur. Fibrin, kan pıhtısını birleştiren zamk vazifesi görür. Trombositler ise kan pıhtısının meydana gelmesini sağlamak için birbirine yapışır. Kan pıhtılaşması bu süreçleri aşarak meydana gelir.

Pıhtılaşma sürecinin değişime uğraması veya istek dışı tetiklenmesi halinde istenmeyen kan pıhtılaşması oluşur. Bu durumda pıhtılar kalbe, beyne, akciğerlere, atardamarlara, böbreklere ve toplardamarlara giderek sorun yaşanmasına neden olabilir. Genetik mutasyonlar, hastalıklar, atrial fibrilasyon, obezite, metabolik sendrom gibi rahatsızlıklar bu şekilde kan pıhtılaşmasına neden olabilir. Derin ven trombozu rahatsızlığı da toplardamarda pıhtı oluşumuna ve pıhtının kan dolaşımına girmesine neden olabilir. Akciğere pıhtının ulaşması ve kan akımını engellemesine pulmoner emboli denir. Bunların dışında ciddi operasyonlar, kemik kırıkları, travmalar gibi sebeplerle uzun süreli yatma nedeniyle kan akımının yavaşlaması da pıhtılaşmaya yol açabilir. Kanser hastalığı, uzun süre aynı pozisyonda kalma gibi durumlar da kan pıhtılaşmasını tetikleyen etkenlerdir.

Kan Pıhtılaşması Riski Taşıyan Kişiler

Genetik ve kazanılmış etkenler açısından etkilenen kişiler kan pıhtılaşması riski en yüksek olanlardır. Sigara kullanma alışkanlığı olan, aterosklerozu bulunan ve genetik olarak pıhtılaşmaya yatkın olan kişiler yüksek risk grubundadır. Bu etkenlerden sadece birisine sahip olan kişilerde risk oranı daha düşük olur.

Kan Pıhtılaşmasına Neden Olabilen Genetik Etkenler

  • Daha önceden riskli kan pıhtılaşması yaşayanlar
  • 40 yaşından evvel kan pıhtılaşması sorunu yaşamış olanlar
  • 50 yaş öncesinde kalp krizi ya da felç geçirmiş olanlar
  • Nedeni bilinmeyen düşük yapmış olanlar
  • Faktör V Leiden mutasyonu olanlar

Kan Pıhtılaşması Belirtileri Nelerdir?

Kan pıhtılaşmasının oluştuğu yere göre farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Kalp ve akciğerde oluşan kan pıhtısı, göğüste ağrı, kol, sırt, çene ve boyun sorunları, nefes darlığı gibi belirtilere yol açabilir. Bacaklarda meydana gelen pıhtılar kızarıklık, ağrı ve sıcaklık belirtilerine neden olabilir. Beyindeki pıhtılaşma ise hareket kabiliyetinin kaybolması, konuşma sorunları, anlama yeteneğinin kaybı, baş ağrısı gibi belirtiler gösterebilir. Bu durumdaki hastaların acil tedaviye alınması gereklidir. Kan pıhtılaşmasına yol açan etken acilen tespit edilmeli ve tedavisi yapılmalıdır.

Kan Pıhtılaşması Tanısı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fiziki muayene, hastanın öyküsünün dinlenmesi ve tam kan sayımı gibi tetkikler sayesinde kan pıhtılaşması teşhisi konulabilir. Eğer genetik etkenlerden pıhtılaşmanın olduğu düşünülüyorsa, hastaya farklı tetkikler yapılarak bu duruma sebep olan etkenler tespit edilir. Kan pıhtılaşması ilaçla tedavi edilir. Pıhtılaşmanın yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak acil ya da rutin uygulamalarla tedavi yapılır. Acil uygulamalarda pıhtının hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayan ilaçlar kullanılır. Ancak bu ilaçların yaşamı tehdit edici riski olduğu için, kalp krizi veya felç gibi riskli durumlarda tercih edilir. Normal rutin tedaviler sırasında ise ağızdan veya cilt altına enjekte edilen kan sulandırıcı ilaçlar doktor kontrolünde kullanılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kan Vermenin Faydaları Nelerdir?

Kan Vermenin Faydaları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hemogram PLT Düşüklüğü Nedenleri?

Hemogram PLT Düşüklüğü Nedenleri?

Kan Grubu Testi Nasıl Yapılır?

Kan Grubu Testi Nasıl Yapılır?

Kanda Plt Düşüklüğü Nedir?

Kanda Plt Düşüklüğü Nedir?

Wbc Hemogram Wbc Dengesizliğine Neden Olan Durumlar

Wbc Hemogram Wbc Dengesizliğine Neden Olan Durumlar

Kanda Hgb Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Kanda Hgb Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hemogram Eos Yüksekliği

Hemogram Eos Yüksekliği

Güncel

En Zor Bulunan Kan Grubu

En Zor Bulunan Kan Grubu

Güncel

Evlilikte Kan Uyuşmazlığı

Evlilikte Kan Uyuşmazlığı

Kanda Demir (Uibc) Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Kanda Demir (Uibc) Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Kan Sulandırıcı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kan Sulandırıcı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Normal Kan Değerleri

Normal Kan Değerleri

Kandaki İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Kandaki İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Kaç Çeşit Kan Grubu Vardır?

Kaç Çeşit Kan Grubu Vardır?

Kan Nasıl Alınır?

Kan Nasıl Alınır?