Hamilelikte Kan Değeri Düşüklüğü Nedenleri?
26 Haziran 2024

Hamilelikte Kan Değeri Düşüklüğü Nedenleri?

Hamilelikte Kan Değeri Düşüklüğü

Hamilelikte kan değeri düşüklüğü, birçok hamile kadının karşılaşabileceği sağlık sorunlarından biridir. Anemi, yani kansızlık, hamilelik sürecinde artış gösterebilir. Hamilelikte kan değeri düşüklüğünün nedenlerinin tespit edilmesi ilk adımdır. Kan, iki temel unsurdan oluşur: şekilli elemanlar olan akyuvarlar ve bu akyuvarları taşıyan sıvı haldeki plazma. Yapısında demir bulunan hemoglobinin azalması sonucu kansızlık meydana gelebilir. Kansızlık, kan değerlerinde düşüklük olarak değerlendirilir. Hamilelikte kan plazma hacmi arttığı için hemoglobin ve hematokrit değeri biraz düşebilir. Normalde plazma değeri %38-%45 arasındadır. Bu dönemde alyuvar yoğunluğunda gebelik öncesine göre azalma görülür ve bu durum kan değeri düşüklüğüne sebep olabilir. Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde (4. - 5. ay) bu durum sıkça rastlanır. Hamileliğin ileri aylarında alyuvar yapımı artar ve bu sefer demir ihtiyacı da artar, eksikliği başlar. Eğer takviye demir alımı olmuyorsa kan değeri düşüklüğü olabilir. Hamileliğin başında kan değeri düşüklüğü ve ilk üç ayda kan değerinde ortaya çıkan bu durum hamileliğin sağlıklı ilerleyebilmesi açısından olumsuz olarak değerlendirilir.

Hamilelikte Kan Değeri Düşüklüğünün Olası Sonuçları

Hamilelikte kan değeri düşüklüğü, düşük riski, dış gebelik, normalden daha kısa süreli gebelik ve anne karnındaki bebeğin ölümü gibi ciddi sonuçların göstergesi olabilir. Bu nedenle, hamilelik süresince kan değerlerinin düzenli olarak kontrol edilmesi büyük önem taşır.

Hamilelikte Kan Değeri Düşüklüğünün Nedenleri

  • Bebeğin annenin demir depolarını tüketmesi
  • Çoğul gebelik
  • Yeterli miktarda demir ve folik asit almamak
  • Basur gibi kronik kan kaybı oluşturan durumlar
  • Yanlış beslenme ve sindirim hastalıkları
  • Sigara, alkol ve bazı ilaçların kullanımı
  • Akdeniz anemisi veya taşıyıcısı olan bir kadının hamilelikte kan değerleri düşüklüğü yaşaması
  • Yakın bir zamanda düşük yapılmış olması
  • Tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi bu durumda da doktora danışılmalıdır

Ekstra Bilgiler

Hamilelik sürecinde kan değerlerinin düzenli olarak takip edilmesi, hem annenin hem de bebeğin sağlığını koruyabilmek adına önemlidir. Düzenli doktor kontrolleri ve önerilen takviyelerin alınması gereklidir. Ayrıca, demir açısından zengin besinlerin tüketilmesi (örneğin, kırmızı et, balık, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller ve kuruyemişler) ve C vitamini ile demir emiliminin artırılması önerilir. Kan değerlerinde düşüklük tespit edildiğinde, doktorun önerilerine uygun şekilde demir takviyeleri kullanılabilir.

Hamilelik sürecinde sağlıklı ve dengeli beslenme, yeterli miktarda sıvı alımı ve stresten uzak durmak da genel sağlığı olumlu yönde etkileyen faktörlerdir. Bu yüzden, hamilelik süresince beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi ve gerekli durumlarda beslenme uzmanlarından destek alınması önerilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Genel Verici Kan Grubu Nelerdir?

Genel Verici Kan Grubu Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kan Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kan Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hemogram Değerleri Nedir?

Hemogram Değerleri Nedir?

Kanda Hct (Hematokrit) Düşüklüğü Nedenleri?

Kanda Hct (Hematokrit) Düşüklüğü Nedenleri?

Kanda Lenfosit Yüksekliği Nedenleri?

Kanda Lenfosit Yüksekliği Nedenleri?

Kaç Çeşit Kan Grubu Vardır?

Kaç Çeşit Kan Grubu Vardır?

Güncel

Kan hücrelerinin özellikleri

Kan hücrelerinin özellikleri

Güncel

Penisten Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Penisten Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi