Genel Verici Kan Grubu Nelerdir?
26 Haziran 2024

Genel Verici Kan Grubu Nelerdir?

Genel Verici Kan Grubu

Genel Verici Kan Grubu Nedir?

Genel verici kan grubu, 0 Rh negatif kan grubudur. Kan grupları, içerdiği antijenlere göre isimlendirilir. Örneğin: A kan grubu A antijeni içerir, B kan grubu B antijeni içerir, AB kan grubu ise her iki antijeni birden içerir. 0 kan grubu ise bu antijenlerin hiçbirini içermez. Kan gruplarında ayrıca antijenlere karşı oluşmuş antikorlar da bulunmaktadır. Bu antikorlar nedeniyle her kan grubu birbirine kan verip kan alamaz. A kan grubunda B antikoru, B kan grubunda A antikoru, 0 kan grubunda ise A ve B antikoru bulunur. AB kan grubunda ise hiçbir antikor bulunmaz.

Rh Faktörü ve Kan Grupları

Kan gruplarında bunların dışında bir de D antijeni ile ilgili durumlar vardır. Bir kan grubunda D antijeni bulunuyorsa o kan grubu pozitif demektir. D antijeni bulunmuyorsa o kan grubu negatiftir. Pozitif kan grubu negatiften kan alabilir, ancak pozitif, negatife kan veremez.

Yanlış Kan Naklinin Sonuçları

Yanlış kan naklinde, veren kişinin antijenine alan kişinin antikoru bağlanır ve çöker. Örneğin: genel verici grup olan 0 Rh negatif kan grubuna AB Rh pozitif bir kan grubu kan vermiş olsun. 0 kan grubunda A ve B antikoru vardır ve AB kan grubunda A ve B antijenleri vardır. Bunlar birleştikleri zaman çökerler. Ayrıca negatif olan kan grubu pozitiften kan aldığı için pozitif kan grubundaki D antijenine karşı anti-D antikoru geliştirir.

0 Rh Negatif Kan Grubu Nasıl Her Gruba Kan Verebilir?

0 Rh negatif kan grubu hiçbir antijen içermez. Antijen içermediği için de başka kan grubuna gittiğinde antikorla karşılaşma durumu olmaz. Antikorla karşılaşmayınca da çökelme olmaz. Ancak her kan grubu, kendiyle eş değer kan grubundan kan almalıdır. Genel verici kan grubu, çok zor durumlarda kalındığı zaman verilmelidir. Çünkü kanın içinde burada sayılmayan birçok antijen ve antikor daha vardır.

Genel Verici Kan Grubunun Önemi

Genel verici kan grubu, acil durumlarda hayat kurtarıcı olabilir. Özellikle kan bankalarında ve hastanelerde 0 Rh negatif kan bulundurulması önemlidir. Çünkü bu kan grubu, her türlü alıcıya güvenle verilebilir. Ancak, bu kanın sınırlı olması nedeniyle, sadece acil ve zorunlu durumlarda kullanılması gerekmektedir.

Ekstra Bilgiler

Genel verici kan grubunun yanı sıra, genel alıcı kan grubu da bulunmaktadır. Genel alıcı kan grubu, AB Rh pozitif kan grubudur. Bu kan grubu, tüm kan gruplarından kan alabilir, çünkü A, B ve D antijenlerine karşı antikor geliştirmez.

  • Kan bağışı yaparken kan grubunuzun yanı sıra Rh faktörünü de bilmek önemlidir.
  • Kan bağışında bulunmak, birçok hayatı kurtarabilir ve sağlık sistemine büyük katkı sağlar.
  • Kan bağışı yapmadan önce, bağış yapacak kişinin sağlık durumunun uygun olup olmadığını kontrol etmek gereklidir.

Sonuç olarak, 0 Rh negatif kan grubu, antijen içermediği için tüm kan gruplarına güvenle verilebilir ve bu nedenle genel verici olarak adlandırılır. Ancak, her kan grubu kendi grubundan kan almalıdır ve genel verici kan grubu sadece acil durumlarda kullanılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

9 Aylık Bebek Hemoglobin Değeri

9 Aylık Bebek Hemoglobin Değeri

İlginizi Çekebilir

Hemoglobin Nedir?

Hemoglobin Nedir?

Haber Bülteni

Güncel

Kan Sayımının Yapılma Amaçları

Kan Sayımının Yapılma Amaçları

Güncel

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?