Kanda Albumin Değerleri Kaç Olmalıdır?
22 Haziran 2024

Kanda Albumin Değerleri Kaç Olmalıdır?

Kanda albumin değerleri, normal kabul edilen sınırlar içinde olmalıdır. Karaciğer tarafından üretilen bir protein olan albumin, kanda bulunan proteinlerin ortalama %60'ını oluşturur. Albumin üretiminde azalma olması ya da albumin atımının artması halinde kan seviyeleri düşer. Kan seviyeleri ciddi oranda düşerse ödem başta olmak üzere çeşitli sorunlar yaşanır.

Sağlıklı bir kişinin kanındaki toplam protein değeri yaklaşık 7 gram ise bunun ortalama 4 gramı albumindir. Kandaki albuminin çeşitli görevleri vardır; ancak en önemlisi kandaki sıvının damarlarda kalmasını sağlamaktır. Kandaki su oranı yaklaşık %90 seviyesindedir. Kan küçük damarlardan bile geçerken, su miktarı korunur. Bunun sağlanmasında onkotik basınç yani albuminin çekim kuvveti etkili olur. Albumin suyu mıknatıs gibi çeker ve damarda kalmasını sağlar. Kandaki albumin değerleri bu yüzden önemlidir. Albumin olmazsa kandaki sıvı dokulara ve vücut boşluklarına kolayca süzülür. Bu durum kişinin vücudunda ödem oluşmasına neden olur. Kandaki suyun damarda kalmasında etkili olan onkotik basıncın yaklaşık %80 kadarını albumin sağlar.

Kandaki Albuminin Görevleri Nelerdir?

Kandaki albumin sadece sıvının damarda kalmasını sağlamaz. Bunun dışında kandaki yaşamsal besinleri, ilaçları ve hormonları da taşır. Vücuttaki asit-baz dengesini korumada, protein ihtiyacının karşılanmasında etkili olur. Büyüme, onarım ve iyileşme süreçlerinde gerekli protein gereksinimini karşılar.

Kandaki Albumin Değerleri (Referans Aralığı)
  • Erken doğan bebeklerde: 3-4,2 g/dL
  • Yenidoğan bebeklerde (0-28 günlük): 3,5-5,4 g/dL
  • Çocuklarda: 4-5,9 g/dL
  • Erişkinlerde: 3,5-5,5 g/dL
İnsan vücudunda ortalama 300-500 gram albumin vücut sıvılarına dağılmış haldedir. Karaciğer günde yaklaşık 15 gram albumin üretir. Albuminin yarılanma ömrü ise 28 gündür. Günde yaklaşık %4 kadarı yıkıma uğrar.

Albumin Testi Neden Yapılır?

Albumin testi, bazı kişilerde tarama amaçlı yapılırken, bazı kişilerde tanı koymaya yardımcı olmak için yapılabilir. Kişinin böbrek ve karaciğer sorunlarından ya da beslenme yetersizliğinden şüphe duyulursa, albumin testi yapılabilir. Kandaki albumin değerlerinin düşüklüğünü ya da yüksekliğini belirlemek için hastanelerin dahiliye bölümüne başvurulabilir. Dahiliye doktoru gerekli görürse albumin testi yaptırabilir.

Kandaki Albumin Değerleri Neden Düşer?

Kandaki albumin değerlerinin düşük çıkması, karaciğerde yeterince üretilememesinden, albumin yıkımının aşırı olmasından ya da günlük albumin kaybının aşırı olmasından kaynaklanabilir.

Karaciğerde yeterince albumin üretilememesinin çeşitli nedenleri olabilir. Karaciğer yetmezliği, siroz, alkolizm gibi karaciğer hastalıkları üretimin az olmasına neden olabilir. Özellikle uzun süren açlıkta, yaşlılarda görülen beslenme bozuklukları, kronik hastalıklar, diyabet, büyüme hormonu azlığı, deri hastalıkları, böbrek üstü bezlerinin yeterince hormon üretemediği haller, mide ülseri, uzun yatak bağımlılığı, parazit hastalıkları gibi nedenlerde albumin üretimini azaltır.

Vücuttaki iltihabi durumlarda da albumin üretimi baskılanır. Bu yüzden albumin testi düşük çıkan kişilerde araştırma için başka kan testleri de yapılabilir.

Günlük albumin kaybının artması da kandaki albumin değerlerinin düşmesine neden olabilir. Çölyak hastalığı, yanıklar, ameliyat sonrası, ciddi yaralanmalar, ezikler, irritabl bağırsak hastalığı, protein kaybına neden olan ishaller, böbrek hastalıkları, kanamalar, fistüller gibi sebepler albumin yıkımını arttırabilir.

Albumin yıkımının artması ise gebelik zehirlenmesi, ateş, Cushing hastalığı, tiroit hastalıkları gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Kandaki albumin miktarı azalmadığı halde kandaki sıvı miktarının artması da albumin değerlerini düşük gösterebilir. Kalp yetmezliği, gebelik, fazla su içme, doğum kontrol hapı kullanma gibi nedenler buna sebep olabilir.

Kandaki albumin değerleri düşük olduğunda beslenmeye özen gösterilmelidir. Vücudun yeteri kadar protein sentezlemesini sağlamak için amino asit içeren besinler tüketilmelidir. İlaç tedavisi ise doktorun önerisiyle damardan verilebilir.

Kanda Albumin Değerleri Düşüklüğü Hangi Belirtileri Verir?

Kanda albumin düşüklüğü belli seviyelere kadar belirti vermeyebilir. Ciddi oranda düşüklük olursa vücutta ödem oluşur. Kanda olan sıvı damar dışına sızarak, başka dokularda birikim yapar. Bu nedenle kol ve bacaklarda şişlik, akciğerde sıvı birikimi ve nefes darlığı, testis torbasında su toplanması ve şişlik, karında şişlik ve su toplanması ortaya çıkabilir.

Karaciğer hastalıklarından kaynaklanan albumin düşüklüğünde ise sarılık, kilo kaybı, halsizlik, iştahsızlık, bulantı ve kusma, ateş, mide ağrısı, idrar renginin koyulaşması, dışkı renginin açılması, karın ağrısı, karnın sağ üst kısmında hassasiyet, karında şişlik gibi belirtiler oluşabilir.

Böbrek hastalığından kaynaklanan kandaki albumin değerleri düşüklüğünde ise köpüklü, kanlı idrar, kollarda ve bacaklarda ödem ve şişlik, bulantı, gece idrara çıkma, kaşıntı, erkeklerde cinsel işlev bozukluğu gibi belirtiler görülebilir.

Kanda Albumin Değerleri Yüksekliği

Albumin testinde kanda sıvı miktarının azalması nedeniyle albumin yüksekliği olabilir. Yüksekliğin temel nedeni sıvı kaybıdır. Buna sebep olan nedenler arasında aşırı terleme, aşırı susuz kalma, uzun süren ishal ve kusma, ateş ve sıcaktan kaynaklı ciltten sıvı kaybı, damardan tedavide albumin verilmesi, idrar söktürücü ilaç kullanımı, şeker hastalığının kontrol altına alınamaması sayılabilir.

Özellikle şeker hastalığı kandaki albumin değerlerini hem yükseltir hem de düşürebilir. Kan şekerinin kontrol edilmemesi vücuttan sıvı atılımını arttırır, damardaki sıvıyı azaltır ve test sonucunun yükselmesine neden olabilir. Bu sorun uzun süre devam ederse böbrekten albumin kaybı yani protein kaçağına yol açabilir ve test sonuçlarının düşük çıkmasına neden olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Normal Kan Değerleri

Normal Kan Değerleri

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kan Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kan Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Dışkıda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Dışkıda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Kan Yoluyla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Kan Yoluyla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Kanda Monosit Yüksekliği Nedenleri?

Kanda Monosit Yüksekliği Nedenleri?

Hemogram PLT Düşüklüğü Nedenleri?

Hemogram PLT Düşüklüğü Nedenleri?

HCT Hemogram Yüksekliği

HCT Hemogram Yüksekliği

Kandaki İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Kandaki İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Kan Nasıl Temizlenir?

Kan Nasıl Temizlenir?

Kan Pıhtılaşması Nedenleri?

Kan Pıhtılaşması Nedenleri?

En Az Bulunan Kan Grubu Özellikleri

En Az Bulunan Kan Grubu Özellikleri

Hemogram Mono Hücresinin Görevleri

Hemogram Mono Hücresinin Görevleri