Kan Pıhtılaşması Nedir?
21 Haziran 2024

Kan Pıhtılaşması Nedir?

Kan pıhtılaşması, kanın damar içinde pıhtı oluşturması veya mevcut pıhtının çözünememesi durumudur. Kan pıhtıları, damar duvarında meydana gelen kesik veya çatlakları kapatmak ve kanamayı durdurmak için oluşur. Kan damarlarındaki kan akışı yavaşladığında veya durduğunda pıhtılaşma meydana gelir. Kan pıhtılaşması, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ve oluşan pıhtı kan akışını engelleyebilir veya kısıtlayabilir. Bu durumda, vücuttaki organlar zarar görebilir ve en ciddi sonuç olarak ölümle sonuçlanabilir. Kan pıhtılaşması, genetik yatkınlık veya kazanılmış nedenlerden dolayı ortaya çıkma riski taşır. Pıhtılaşmayı tetikleyen hastalıklar, sigara kullanımı, aşırı kilo, alkol tüketimi ve uzun süreli yatak istirahati kan pıhtılaşmasına neden olabilir. Genetik yatkınlık nedeniyle meydana gelen pıhtılaşma, pıhtı çözücü maddeler ile ilgili sorunlardan kaynaklanabilir. Bazı vakalarda ise hem genetik hem de kazanılmış etkenler bir arada kan pıhtılaşmasına yol açabilir.

Kan Pıhtılaşması Neden Olur?

Kan pıhtılaşması, kan damarlarında meydana gelen kesik veya çatlakları kapatmak ve kanamayı durdurmak için oluşur. Kanama durduktan sonra vücut, oluşan pıhtıyı parçalayarak dışarı atar. Bu süreçte:
  • Kan damarlarında bulunan hücre tabakası, pıhtılaşmanın oluşmasını sağlayan yapı taşı görevi görür.
  • Pıhtılaşma faktörleri, bir protein çeşidi olan fibrin ağının oluşumuna yardımcı olur ve trombositler, kan pıhtısının oluşumunu sağlamak için birbirine yapışır.
Vücutta meydana gelen pıhtılaşma sürecinde yaşanan değişimler veya pıhtılaşmanın olumsuz etkilenmesi, kan pıhtılaşması gibi ciddi bir probleme yol açar. Oluşan kan pıhtısı atardamar, kalp, beyin, böbrek ve akciğerlere kadar sıçrayabilir. Bazı hastalıklar, kullanılan ilaçlar, aşırı kilo ve farklı faktörler pıhtılaşma nedeni olarak sıralanabilir. Kanser tedavisi veya kanser hastalığı, diyabet, metabolik bozukluklar da kan pıhtılaşmasına neden olan rahatsızlıklar arasında yer alır.

Kan Pıhtılaşmasında Riskli Grup

Kan pıhtılaşmasında yüksek riske sahip olan kişiler, hem genetik hem de sonradan kazanılmış etkenleri aynı anda taşıyan kişilerdir. Genetik yatkınlığı olan ve aynı zamanda sigara kullanan, aşırı kilolu olan kişiler pıhtılaşmaya yatkındır. Kan pıhtılaşması açısından genetik riski yüksek faktörler şunlardır:
  • 40 yaşından önce kan pıhtılaşması yaşayanlar
  • Daha önce ciddi boyutlarda kan pıhtılaşmasına maruz kalanlar
  • Nedeni belli olmayan sebeplerden dolayı düşük yapan kişiler
  • 50 yaşından önce kalp krizi geçiren kişiler

Kan Pıhtılaşması Belirtileri Nelerdir?

Kan pıhtılaşması, oluştuğu alana bağlı olarak farklı belirtiler verebilir. Kan pıhtılaşması kalpte meydana gelmişse, göğüs ağrısı, çene, kol, sırt ve boyunda rahatsızlık hissi, nefes darlığı gibi şikayetlere yol açabilir. Kan pıhtılaşması bacaklarda meydana gelmişse, bacak ağrısı, kızarıklık, bacaklarda sıcaklık hissi gibi şikayetlere yol açabilir. Eğer kan pıhtılaşması beyinde gerçekleşmişse, hareket kabiliyetinde azalma, konuşma bozukluğu, baş ağrısı ve anlama kabiliyetinde azalma gibi şikayetler yaşanabilir. Bu belirtiler yaşandığında vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Yapılan tetkikler sonucu pıhtılaşmaya neden olan etken tespit edilerek nedene yönelik tedavi başlatılır.

Kan Pıhtılaşması Tanısı Nasıl Yapılır?

Sağlık kuruluşuna başvuran hastanın öyküsü alınarak, kan sayımı gibi bazı tetkikler yapılır. Yapılan tetkikler sonucu kan pıhtılaşması tespit edilebilir. Eğer hastalığın genetik olarak meydana geldiğinden şüphelenilirse, farklı tetkikler de yapılarak pıhtılaşma nedeni ortaya konulabilir.

Kan Pıhtılaşması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kan pıhtılaşması ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Pıhtılaşmanın yeri ve şiddetine bağlı olarak tedavi şekli değişebilir. Acil müdahale gerektiren durumlarda, pıhtılaşmayı çözecek ilaçlar reçete edilir. Şiddetli olmayan pıhtılaşmalarda ise kan inceltici ilaçlar reçete edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kaç Çeşit Kan Grubu Vardır?

Kaç Çeşit Kan Grubu Vardır?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Kandaki İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Kandaki İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kanda Sedimantasyon (ESR) Değerleri

Kanda Sedimantasyon (ESR) Değerleri

Güncel

Hemogram Neu Yüksekliği Nedenleri?

Hemogram Neu Yüksekliği Nedenleri?

Hamilelikte Pembe Kan Gelmesi

Hamilelikte Pembe Kan Gelmesi

Anüsten Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Anüsten Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

0 Rh Kan Grubu Özellikleri

0 Rh Kan Grubu Özellikleri

Gaitada Kan Belirtileri ve Tedavisi

Gaitada Kan Belirtileri ve Tedavisi

Kan hücrelerinin özellikleri

Kan hücrelerinin özellikleri

Hemogram Mch Nedir?

Hemogram Mch Nedir?