Kan Sistemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
11 Temmuz 2024

Kan Sistemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kan Sistem

Canlılar, hayati faaliyetlerini sürdürebilmek için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu enerji, besinlerden sağlanır. Hücrelerde enerjinin üretilebilmesi için gerekli besin ve oksijenin hücrelere taşınması gerekir. Hücrelerdeki hayati faaliyetler sonucunda oluşan karbondioksit gazı ve zararlı atık maddelerin boşaltım organlarına (akciğerler ve böbrekler) iletilmesini sağlayan sisteme dolaşım sistemi (kalp-damar sistemi) denir. Dolaşım sistemi; kalp, damarlar ve kandan oluşur. Kalp ve damarlar, dolaşım sistemi organlarıdır.

Vücudumuzda, tansiyon düştüğünde devreye giren mükemmel bir sistem yer almaktadır. Büyük yangın alarm algılayıcılarının, ateşin çıkardığı dumanı saptayacak şekilde özel olarak tasarlandıkları gibi, bu sistem de alarm halinde, yani tansiyon düştüğünde devreye girer.

Kan basıncının düşük olması, kişi için çok riskli bir durum oluşturabilir. Bu nedenle, kan basıncını düzeltmek için bir dizi önlemin alınması gereklidir. Bu önlemler şunlardır:
  • Kan damarları daraltılmalıdır. Bu daralma, uç kısmı sıkılan bahçe hortumunun daha tazyikli su vermesi gibi kan basıncını artıracaktır.
  • Böbreklerden fazla su emilmeli ve kana karıştırılmalıdır.
  • Kişinin en kısa sürede su içmesi sağlanmalıdır.
Bu önlemler nasıl sağlanacaktır? Yeniden yabancı bir eşsiz sistem, her bireyin bedeninin derinliklerine doğuştan yerleştirilmiştir.

Sistem şu şekilde çalışır: Kan basıncı düştüğünde (ya da kanda bulunan sodyum miktarı azaldığında), böbreklerde bulunan bazı hücreler değişim gösterir. Bunlar alarm vericiler olan "jukstaglomerular" (JGA) hücreleridir. Bu hücreler, "renin" adı verilen çok özel bir madde salgılar.

Kalp

Kalp, göğüs boşluğunda, diyaframın üzerinde ve iki akciğer arasında, göğüs kemiğinin arkasında, ucu sola yatık şekilde, koni biçiminde ve herkesin yumruğu büyüklüğündeki organdır. (Erişkin kadınlarda 230-280 gr, erişkin erkeklerde 280-340 gr arasında değişir).

Kalbin Görevi

Kalp, kasılıp gevşeyerek kanın damarlar içinde tüm vücudu dolaşmasını sağlar. Kalp, vücutta pompa görevini görür. Kanı vücuda pompalar ve yeniden toplar.

Kan Damarları

Kanı vücutta taşıyan boru şeklindeki yapılara kan damarı denir. Kan damarları, vücudu bir ağ gibi sararak temiz kanın vücuttaki tüm hücrelere iletilmesini ve hücrelerde kirlenen kanın yeniden toplanmasını sağlar. Kan damarları, kalınlıklarına ve görevlerine göre atardamarlar, toplardamarlar ve kılcal damarlar olmak üzere üç çeşittir.

Kan

Sindirim sisteminde parçalanan besinleri, yani sindirilmiş besinleri ve akciğerler yardımıyla havadan alınan oksijeni hücrelere taşıyan, hücrelerde oluşan karbondioksit gazını akciğerlere, zararlı atık maddeleri böbreklere getiren ve damarlar içinde dolaşan sıvıya kan denir. Kan, kan hücreleri ve kan plazmasından (serumundan) oluşur. Kan hücreleri, kan plazması içinde yüzerek tüm vücudu dolaşırlar.

Kanın Görevleri
  • Vücut sıcaklığını ayarlar, düzenler.
  • Vücudu mikroplara karşı korur.
  • Dışarıdan alınan besin ve oksijeni hücrelere taşır.
  • Hücrelerde oluşan karbondioksit gazını akciğerlere, zararlı atık maddeleri böbreklere getirir.
  • Hormonları ilgili organlara taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

İlkin

11 Temmuz 2024 Perşembe

Tansiyonum düştüğünde böbreklerim fazla su emip kana karıştırarak nasıl kan basıncımı yükseltiyor?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

İlkin, tansiyon düştüğünde böbrekleriniz daha fazla su tutarak ve kana karıştırarak kan hacmini artırır. Bu artan kan hacmi, damarlar içindeki basıncı yükselterek tansiyonunuzun normale dönmesine yardımcı olur. Böylece vücudunuzdaki kan basıncı dengesi sağlanmış olur.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hemogram Değerleri Kaç Olmalı?

Hemogram Değerleri Kaç Olmalı?

Kan Orucu Bozar mı?

Kan Orucu Bozar mı?

Editörün Seçtiği

Hemoglobin Elektroforezi

Hemoglobin Elektroforezi

Haber Bülteni

Güncel

Hemogram Rdw Nedir?

Hemogram Rdw Nedir?

Güncel

İlişkide Kan Gelmesi Nedenleri?

İlişkide Kan Gelmesi Nedenleri?